Search

Anksiyeteden Matrix'e

Çok uzamış olmasından ziyade, vaka sayılarının tekrar artması, hatta hastanelerde yer olmadığı bilgisi, pandemide kontrolü kaybetmiş olma kaygısını çok arttırdı değil mi? Kaygının işleri iyileştirmediğini bilmek kısmen yardımcı oluyor, ama gelin biraz daha enteresan bir yerden bakalım.


Jnana Yoga ile ilgili ilk okuyacaklarınız genelde iyi hissettirmez, çünkü der ki : Bu yaşam, bir rüyadan ibaret. Çünkü tek bir gerçek vardır, o da "BİR"'liktir. Ve bu dünyada deneyimlediklerin düalitedir, ki o da gerçek değildir. Bu yüzden Jnana Yoga yolunu seçenler, yani her şeyi mantıksal çerçevede değerlendirmeyi tercih eden akıl insanları, bazen öyle kararlar alırlar ki, artık dostları, aileleri, hatta isimleri bile yoktur onlar için, madem bu dünya yalan, niye zaman kaybedeyim ki, aslolan "bir"likse, onu deneyimlemeye adarım kendimi diye düşünür.

Ama yoganın diğer 3 ana akımını da biliyorsanız, ve dengede kalıp diğer bilgileri de sentezlerseniz, Jnana Yoga içinde müthiş bilgelik taşır. Lafa yine sonundan başladığım için kısaca açıklamakta fayda var. Açıkçası ben yoga eğitmenliği eğitimini alırken, Ayça Hoca'mız (Ayça Gürelman) bize yoga akımlarını o kadar tane tane ve günlerce anlattı ki, öyle 2 cümleyle anlatmaya çalışmak hainlik olur, bilin ki ben burada ne yazarsam yazayım, arkada onlarca kitaba sığmayacak müthiş bir bilgi yoğunluğu var. Sadece birkaç hap önbilgi vereyim ki konudan kopmadan ama bütün resmi görerek okuduğunuzu anlamlandırabilin.


Jnana Yoga, yoganın 4 ana akımından biri. Yoga, o kadar bütünsel yaklaşan bir sisteme sahip ki, farklı kişilik yapılarındaki insanlara hitap edebilecek yol seçenekleri sunuyor. Eğer metodları seviyorsanız ve zihin kontrolünde ustalaşmak isterseniz, bugün bilinen yoga duruşlarının sadece bir adımı olduğu, 8 basamaklı aştanga yoga, yani Raja Yogayı seçebilirsiniz. Kalp insanıysanız, duygularınızla fazlaca bağlantıdaysanız, sevginin yolunu, Bhakti Yogayı seçebilirsiniz. Pragmatist bir tipseniz ve eylemde olmayı seviyorsanız, ne işte olursanız olun, Karma Yoga yaparak aydınlanabilirsiniz der yoga felsefesi. Vee bir de entelektüeller vardır ya, "herşeyi geç de, bana nedenini söyle" diyen, sorgulamadan kabul etmek istemeyen akıl insanları, işte onlar için de Jnana Yoga var; yani evrenin, yaratımın sırlarının saklı olduğu bilginin yolu...


Jnana Yoga, aslolan bilgi ile başlar: Gerçek olan "bir"liktir. Aslında meditasyonla deneyimlemeyi hedeflediğimiz "bir"lik hissinden bahsediyorum. Bu bilgiden hareketle, aslolan, bu dünya, hatta yaşadıklarımız değildir, çünkü burada her şey ayrışma ilkesine dayalıdır. Tıpkı rüyadayken rüyada olduğumuzu bilemediğimiz gibi, bizler hayattayken "bir"lik hissini unutup bu dünyanın gailelerine dalarız. Peki Jnaniler gibi münzevi hayatı seçip, tası tarağı, ismi cismi bırakıp kendimizi meditasyona mı adayalım? Hayır, bilgiyi al, farkında ol, ama bu hayatın bir oyun olduğunu ve en makbul olanın bu oyunu hakkıyla oynamak olduğunu görecek kadar dengede kal.


Zaman buldukça kendine, bedenine, odaklanmana iyi gelecek Raja Yoga uygulamaları yap. Ne iş yaparsan yap, ister ev hanımı ol, ister öğrenci, ister beyin cerrahı, ister tam zamanlı anne, kendini işine o anda ada, yani Karma Yoga yap. Duygusal bir tip olmana gerek yok, ama duygu yönetimi yap; yani basitçe iyi duygularını yoğunlaştır, kötüleri değil...


Ve farkına var: aslolan "bir"lik. Kuantum fiziğini düşün, atom içindeki quarkların da içinde aslında sadece titreşim yani enerji olduğunu, ve her yerde olduğunu, bugün zihinsel ruhsal şifalanmadan niyetle potansiyeli gerçekleştirmede kullanılan enerji kavramının bilimsel temellerinin de bu teklik olduğunu gör. Adına ne dersen de, oyun, lucid rüya... Paralel evrenler, sonsuz sayıda simülasyonlar var. Bugünün bilim kurgusunun çok daha derini, Jnana Yoga'da binlerce yıl önce anlatılmış. Şu an, burada bedenlenmiş halini yaşıyorsun, ve oyunda bir pandemi var. Bilgisayar oyunu olsaydı bu kadar dertlenir miydin? Önlemini alır maskeni takar, kuracaksan şehrini kurar, kötülerle savaşırdın (o kadar uzağım ki bilgisayar oyunlarına, bu kadarını hayal edebildim:)). Oyunda olduğunu unutmadan, en iyi şekilde, en iyi duygularla oyna.


Matrix'teki hangi haptı hatırlamıyorum, hadi bizimki mor olsun severim. Al hapını, dal oyuna...19 views0 comments

Recent Posts

See All